AHEA3192|HE-A Relays
Download
*Photo may vary from actual product.
| Product Number | AHEA3192 |
|---|---|
| Part Number | AHEA3192 |
| Product Name | HE-A Relays |
| Features | Compact size 1 Form A /1 Form A 1 Form B 110 A power relays for PV inverter, Charging station and Industrial equipment |
If you have read and agree to the above, please click "OK".
- Download RoHS Compliance Certificate
- Download EU REACH SVHC Report
- A List of Part Numbers in This Series
Contact Us
Spec Detail
| Item | Specifications |
|---|---|
| Part Number | AHEA3192 |
| Product Number | AHEA3192 |
| Protective construction | Flux-resistant |
| Operating function | Single side stable |
| Terminal shape | PC board terminal |
| Contact rating type | Standard type |
| Standard packing Carton (pieces) | 25 |
| Standard packing Case (pieces) | 100 |
Coil data
| Item | Specifications |
| Rated coil voltage | 24 V DC |
| Operate voltage (at20℃) | Max. 75% V of rated coil voltage (Initial) |
| Release voltage (at20℃) | Min. 5% V of rated coil voltage (Initial) |
| Rated operating current [±10%] (at 20℃) | 80 mA |
| Coil resistance [±10%] (at 20℃) | 300 Ω |
| Rated operating power | 1,920 mW Holding: 310 mW |
| Max. allowable voltage | (at 55℃) 110% V of rated coil voltage |
Specifications
| Contact arrangement | 1 Form A |
| Contact shape | Single |
| Contact resistance (initial) | Max. 10 mΩ (by voltage drop 6 V DC 20 A) |
| Contact material | AgNi type |
| Contact rating (Inductive load) | 90 A 277 V AC cosφ = 0.8 |
| Contact rating (resistive load) | 60 A 490 V AC, 55 A 800 V AC, 90 A 60 V DC |
| Max. switching power (resistive load) | 44,000 VA, 5,400 W |
| Max. switching voltage | 800 V AC, 60 V DC |
| Max. switching current | 90 A |
| Max. switching current (Inductive load) | 90 A |
| Max. carrying current | 110 A |
| Min. switching load (reference value) | 100 mA 5 V DC |
| Insulation resistance (initial) | Min. 1,000 MΩ (at 500 V DC, Measured portion is the same as the case of dielectric strength) |
| Dielectric strength (initial) : Between open contacts | Between open Form A contacts: 2,000 Vrms for 1min (detection current: 10 mA) Between open Form B contacts: 1,000 Vrms for 1min (detection current: 10 mA) |
| Dielectric strength (initial) : Between contact and coil | Between Form A contact and coil: 5,000 Vrms for 1min (detection current: 10 mA) Between Form B contact and coil: 2,000 Vrms for 1min (detection current: 10 mA) |
| Dielectric strength : Between Form A contact and Form B contact | 5,000 Vrms for 1min (detection current: 10 mA) |
| Surge withstand voltage (initial) : Between contact and coil | 10,000 V (Between Form A contact and coil) 2,500 V (Between Form B contact and coil) |
| Coil holding voltage | 40 to 110% V (at -40 to +55℃), 40 to 60% V (at +55 to +85℃) |
| Operate time (initial) (at 20℃) | Max. 30 ms at rated coil voltage (without bounce) |
| Shock resistance (Destructive) (initial) | 980 m/s2 (half-sine shock pulse: 6 ms) |
| Vibration resistance (Functional)(initial) | 10 to 55 Hz (at double amplitude of 1.0 mm, detection time: 10 μs) |
| Vibration resistance (Destructive)(initial) | 10 to 55 Hz (at double amplitude of 1.5 mm) |
| Mechanical life | Min. 106 ope. (switching frequency: at 180 times/min) |
| Unit weight | Approx. 80g |
Expected electrical life
| Inductive load | [Switching capacity] 90 A 277 V AC cosφ = 0.8 [Number of operations] Min. 103 ope. (ON : OFF = 1 s : 9 s, at 85℃) |
| Resistive load | [Switching capacity] 60 A 490 V AC [Number of operations] Min. 10x103 ope. (ON:OFF = 1s:9s) [Switching capacity] 55 A 800 V AC [Number of operations] Min. 103 ope. (ON:OFF = 1s:9s) [Switching capacity] 40 A 600 V AC [Number of operations] Min. 50x103 ope. (ON:OFF = 1s:9s, 85℃) [Switching capacity] 30 A 800 V AC [Number of operations] Min. 50x103 ope. (ON:OFF = 1s:9s, 85℃) [Switching capacity] 90 A 60 V DC [Number of operations] Min. 10x103 ope. (ON:OFF = 1s:9s, 85℃) |
Information on Compliance with Standards
| Status | Status | Information on Compliance | ||
|---|---|---|---|---|
| UL/C-UL | Approval 認定書(写)を 請求する | File No. | E43028 | |
| Rating | 40A make/break 110A carry 600V AC resistive load 50,000 cycles 85°C 80A make/break 110A carry 277V AC resistive load 10,000 cycles 20°C 3hp 240V AC 30,000 cycles 85°C | |||
| Remarks | - | |||
| Last update | ||||
| CSA | N/A | File No. | - | |
| Rating | - | |||
| Remarks | - | |||
| Last update | ||||
| VDE | Approval 認定書(写)を 請求する | File No. | 40056908 | |
| Rating | 10A (cosφ=1) 800V AC 30,000 cycles 85°C 90A (cosφ=1) 277V AC 1,000 cycles 85°C 50A make/break 110A carry (cosφ=1) 277V AC 50,000 cycles 85°C 90A 60V DC 10,000 cycles 85°C | |||